Telepnyom (felszíni) |
szarmata |
A lelőhely anyagának mintegy harmada tartozik a szarmata korba, zömmel világos- és középszürke, igen kopott edénytöredékek, néhány másodlagosan sárgásszürkére égett. Van egy pár téglaszín, korongolt edényszilánk, valamint kézzel formált edény töredéke. A szürke, korongolt edények közül formailag kiemelendő egy kissé homokos soványítású, világosszürke, sötétebb szürke bevonatú, homokos soványítású korsónak a nyaktöredéke, ahol a perem duzzadt, a vállon mély horony fut körbe. A tálak általában duzzadt és kihajló pereműek. Egy tál meredek falú, perem alatt két horonnyal, a perem egy kissé duzzadt és behúzott, a hornyok és a bordák vízszintesen, sávosan simítottak. Egy sárgásszürkére égett, behúzott, de egyben kihajló peremű táltöredéken, közvetlenül a perem alatt, mély hornyolás fut körbe. Megtalálhatók a tipikus félgömbös, szürke, korongolt tálak is, amelyeknek a pereme duzzadt. Egyetlenegy tál tartozik a meredek falú, enyhén megvastagodó, nem profilált példányok közé, külső felülete és a peremél fent simított. A kézzel formált edények közül kiemelendő egy vágott fenekű, nagyobb fazék fenéktöredéke, valamint egy gömbös testű, barnásfekete színű, fekete törésű, eldolgozatlan agyagrögös soványítású fazéktöredék. Ugyancsak idetartozik egy L profilú hombár peremtöredék, amely a széles szájú hombárok közé sorolható, közvetlenül a perem alatt öblösödő vállrésszel. Van egy másodlagosan, az oxigéntől elzártan megégett és felpúposodott hombártöredék is az anyagban. Kr. u. 3. sz. |
Örökségvédelmi hatástanulmány Sarkadkeresztúr község területéhez. |
Falu |
késő középkor |
Meglehetősen nagy mennyiségben kerültek elő késő középkori töredékek is. Ezek színe és anyaga a hasonló korú leletanyagoknál megszokott árnyalatokat és kidolgozásokat képviselik. Az anyagban a világosbarna és a szürke szín, valamint az érdestapintású és a finoman iszapolt kerámia dominál. Igen sok többszörösen tagolt, profilált edényperemet gyűjtöttünk, s egy sötétszürke színű, ferdén levágott szélű fedőperemet is találtunk. Az oldaltöredékek között nem fordul elő sem festett, sem mázas darab, pedig az anyagban az egészen kései típusú, török korinak tartható, fényezett felületű szürke kerámia is képviselteti magát. Két szemcsés anyagú, világosbarna színű oldalon körbefutó árok, illetve párhuzamos árkok nyoma érzékelhető. Ugyancsak sok az egyszerű fazékalj, viszont csak három fültöredék került elő. Mindhárom világosbarna színű, és szemcsés soványítású. Az egyik nagyon széles szalagfül, lekerekített szélekkel, homorú középső felülettel, a másikat pedig sötétbarna sávos festés díszíti. Két világosbarna színű, vályú alakú hátoldallal rendelkező, egyenesen levágott vagy kissé lekerekített szélű kályhaszem - esetleg kályhacsempe darabja - ugyancsak ide sorolható.
Nehéz önmagában bármelyik korszakhoz kötni a lelőhelyen gyűjtött szürke színű, lyukacsos szerkezetű, kézimalomból származó kődarabot, amelyről lehetetlen azt is megállapítani, hogy az őrlőkőpár alsó vagy felső köve volt-e.
|
Örökségvédelmi hatástanulmány Sarkadkeresztúr község területéhez. |