Telepnyom (felszíni) |
vaskor-kora vaskor |
A leletanyagban közepes mennyiségű, kézzel formált, kerámiazúzalékkal soványított, világosbarna, vagy sötétszürke színű oldal-, kihajló, turbántekercses perem- és kör átmetszetű, illetve igen széles szalagfültöredék keltezhető a késő bronzkor, vagy a kora vaskor időszakára.
A leletek közt obszidiánból pattintott trapéz is szerepel.
|
Az MRT 11. kötetének (Gyula és környéke) terepjárási jegyzőkönyvei és anyagmeghatározásai. |
Falu |
késő középkor |
Az Árpád-koriaknál sokkal nagyobb mennyiségben gyűjtöttünk késő középkori leleteket. Az ide tartozó edénytöredékek leginkább barna, világosbarna, világos- és sötétszürke, drapp, sárgásfehér vagy kékesszürke árnyalatúak, többségükben szemcsés anyagúak, kisebb részt pedig finom iszapolásúak. A peremtöredékek különböző méretű edényekből származnak, s szinte kivétel nélkül profiláltak. Igen sok a fedőhornyos darab. Egy kékesszürke színű fazékperem fölső szélét benyomkodással tagolták, egy ugyanilyen színű, másik perem külső oldalán kettős borda fut körbe, egy harmadik, vékony falú, szintén kékesszürke és szemcsés anyagú profilált fazékperem szélét pedig vörösesbarna vonalas festés díszíti. Világosbarna az a peremdarab, amelynek külső oldalán széles és mély árok fut körbe, szélét pedig ujjbenyomkodással tagolták. Egy világosbarna, egyenesen levágott peremű töredéket éles borda tesz hangsúlyossá, egy másik, ugyancsak bordával tagolt, szélesen kihajló edényperem pedig sárgásfehér színű. Több fedőperem is előkerült, melykenek kialakítása teljesen hasonló az edényperemekéhez.
Rendkívül sok az oldaltöredék, de ezek között csak elvétve akad díszített darab, mázas pedig egyáltalán nem fordul elő. Egy sárgásbarna színű, öblös testű kis edény vállán párhuzamosan bemélyített árkok futnak körbe, s ugyanilyen díszítést találunk még néhány további töredéken is. Egy szemcsés anyagú oldalt bekarcolt hullámvonal részlete díszíti. Az egész anyagban csak nagyon kevés, összesen három darab festett darab fordul elő. Mindhárom világosbarna anyagú, vékony falú edény oldalának töredéke, s kettőn vörösesbarna, egyen pedig sötétbarna színnel festett sávok láthatók. A leletek között megtalálható a török kori, szürke színű, fényezett felületű kerámia is. Ennél nagyobb számban kerültek azonban elő az általánosságban is csak a XIV-XVI. századra keltezhető fenéktöredékek.
Az öt világosbarna illetve sárgásdrapp színű fedőgomb mindegyike profilált, tetejük egyenesen levágott. A fültöredékek is kivétel nélkül széles, lekerekített szélű, közepükön függőleges árokkal tagolt szalagfüleknek a darabjai. Van közöttük világosbarna, szürkésdrapp és szürke színű, sőt rózsaszínű is. Egy szürkésdrapp töredéken sötétbarna vonalas festés nyoma maradt meg, egy másik, világosbarna színű darab homorú külső felületét pedig függőleges szaggatott vonalak is díszítik.
Két egyenesen levágott szélű, világosbarna illetve drapp színű kerámiatöredék ívelt oldalú - esetleg négyszögletes szájú, tál alakú - kályhaszemből származik. Külön kell megemlíteni ezenkívül egy szürkésbarna színű, mázatlan kályhacsempe darabját is, amely a csempe elkeskenyedő, lekerekített széléből való. Az előlapon lévő eredeti mintából csupán a csempelap szélével párhuzamos, domború borda s az ennek belső oldalán látható kettős - szintén a csempe szélével, illetve a mellette lévő bordával párhuzamos - szalagdísz részlete maradt meg. Külön-külön mindegyik szalagdísz két, egymással párhuzamos bordából áll, s a külső szalagdíszben a párhuzamos bordák között rövidebb ferde, a belső szalagdíszben pedig vízszintes bordák kaptak helyet. A csempe hátoldalának csak az előlaphoz ragasztott kisebb részlete maradt meg, melyből azt sem lehet igazán meghatározni, hogy a megmaradt kályhacsempe-töredék az eredeti csempe melyik széléhez tartozott. Az azonban jól látszik, hogy az előlap külső széle a hátoldal csatlakozásától 2,5 cm-rel szélesebb. (rajz)
A lelőhely területén talált, s a múzeumba szállított leletek között egy nagyobb vasbuca és két nagyon vékony, egészen finom anyagú fenőkőtöredék is található, de ezek kora pontosan nem határozható meg.
|
Örökségvédelmi hatástanulmány Sarkadkeresztúr község területéhez. |