Kaposvár, Répási mező

A lelőhely adatai a Miniszterelnökség központi közhiteles hatósági nyilvántartásából származnak.

Névváltozatok
Répási-mező
ERD 8.
Répáspusztától É-ra (Vasútállomás)
Bárdos 42. lelőhely
Régi 51. lelőhely
Bakay 42. lelőhely
Répási mező
Lelőhely adatok
Lelőhely adatok
Lelőhely azonosítója
40025
Vezető régész, résztvevők, szakmai felelősök, intézmények
Dokumentáció
magyar
További lelőhely adatok
Szerző Cím Dokumentációt készítő intézmény Bibliográfia / Jelzet Kelte Jelleg
Bakay Kornél Kaposvár földjének őstörténete a legrégibb időktől a honfoglalásig. In: Kaposvár. Várostörténeti Tanulmányok. Szerk.: Kanyar József. Kaposvár, 1975. 854p. 11-62.o. 1975. Szakirodalom
Költő László Dokumentáció a Somogy megyében végzett terepbejárásokról és lelőhely azonosításokról. KÖH 600/2315/2004 2004.11.02. Adattári dokumentáció
Költő László Napló a 2003. májusában és októberében Somogy megyében végzett régészeti terepbejárásról NyTI-24/2004 2003.11.03. Adattári dokumentáció
Bárdos Edith Kaposvár város örökségvédelmi hatástanulmánya. KÖH 600/2299/2004 Adattári dokumentáció
Bárdos Edith Kaposvár lelőhelykatasztere Kézirat a Szerző tulajdonában. 2003 Adattári dokumentum
Magyar Kálmán A Kaposvár-Répási mezőn talált éremleletről RRM Rég. Ad. IV/1/294. 1973.11.29. Adattári dokumentáció
Eke István Előzetes régészeti dokumentáció- Kaposvár MÁV pu. - Somogyaszaló Telenor torony, 2016 650/134/2016 2016.03.17. Adattári dokumentáció
Jelenség Kor Leírás Forrás
Éremlelet római kor A Kaposvár-Répási mezőn talált éremleletről
Település római kor Sokkal gazdagabb a római kori leletanyag, ami összességében a középső császárkorhoz köthető (2-3. sz.). Ezt a keltezést erősítik meg a terra sigillaták, a négy rheinzaberni töredékből kettő reliefes díszű, egyikükön tojásfüzér részlete, a másikon emberábrázolás látható. Ezek formailag Drag 37-ek. A másik két töredéket formához nem tudjuk kötni. Szép számú pannoniai szürke táltöredék került elő, egy kivételével erősen kopottak, formailag Drag 37-et utánozzák, egyikükön a perem alatt fogaskarcolt díszítés látható, a másikon a képmezőben bepecsételt S-motívumok sorakoznak. A nyers színű, jól iszapolt korsótöredékek között kettő darabon figyelhető meg fogaskarcolt díszítés, két továbbin pedig vörös festés nyoma látható. A leletanyag többségét az úgynevezett szürke, szemcsés főzőedények alkotják, az oldaltöredékeken gyakori a fésűs díszítés, a peremek között pedig közel azonos arányban fordulnak elő a fazekak és a fedők. A fazekak között egyaránt előfordulnak a vízszintesen kihajló, a fedőhornyos, úgynevezett szív-alakú, és a háromszög keresztmetszetű peremek is. A fedők peremei ugyancsak változatosak, az úgynevezett szögfejperemek a ferdén vágott és a megvastagodó változatok is megtalálhatóak. Dokumentáció a Somogy megyében végzett terepbejárásokról és lelőhely azonosításokról.
Temető római kor Kaposvár lelőhelykatasztere
Telepnyom (felszíni) középkor Árpád-kor - Kézikorongolt Árpád-kori leleteink nagyon kopottak. Szürke és barna, kihajló, megvastagodó peremek, egy ritka közű csigavonallal díszített oldal és más apró töredékek vannak a leletanyagban. Dokumentáció a Somogy megyében végzett terepbejárásokról és lelőhely azonosításokról.
Kőeszköz őskor rézkor - A rézkori leletanyaghoz kovakövek is tartoznak, egyik egy retusált élű vakaró. Dokumentáció a Somogy megyében végzett terepbejárásokról és lelőhely azonosításokról.
Terra sigillata római kor négy rheinzaberni töredékből kettő reliefes díszű, egyikükön tojásfüzér részlete, a másikon emberábrázolás látható. Ezek formailag Drag 37-ek. A másik két töredéket formához nem tudjuk kötni. Dokumentáció a Somogy megyében végzett terepbejárásokról és lelőhely azonosításokról.
Telepnyom (felszíni) őskor középső rézkor - Balaton-Lasinja-kultúra - Egy kettős kónikus, bütyökdíszes táltöredék és egy függőleges falú peremtöredék a Balaton-Lasinja kultúrába sorolható. Dokumentáció a Somogy megyében végzett terepbejárásokról és lelőhely azonosításokról.
Telepnyom (felszíni) őskor késő rézkor - Baden kultúra - Néhány nagyon kopott cserép tartozik a badeni kultúrához. Egyiken kettős bütyökdísz, egy másikat perem alatt ujjbenyomásos borda díszít, két durvított felszínű töredék. Dokumentáció a Somogy megyében végzett terepbejárásokról és lelőhely azonosításokról.
Telepnyom (felszíni) őskor késő vaskor-kelta - A késő kelta időszakot mindössze egy ferdén kihajló, lekerekített peremű fazék képviseli, aminek nyakában egy borda fut körbe. Dokumentáció a Somogy megyében végzett terepbejárásokról és lelőhely azonosításokról.
Tevékenység Vezető Szakfeladatot végző intézmény Dátum Engedélyszám Kelte
Adatgyűjtés Magyar Kálmán 1973.11.29.
Terepbejárás Költő László 2004.10.30. 440/1409/1/2004. 2004.04.29
Adatgyűjtés Eke István 2016.03.10.
Terepbejárás Eke István 2016.03.16.
Letölthető dokumentációk

Az oldalról letöltött adatokat megfelelő hivatkozással szabad csak felhasználni.
Hivatkozás módja: Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázis, https://archeodatabase.hnm.hu/hu/node/3987, 2025. február 22.