Doboz, Doboz, Ó-Gerla

A lelőhely adatai a Miniszterelnökség központi közhiteles hatósági nyilvántartásából származnak.

Névváltozatok
Doboz, Ó-Gerla
Lelőhely adatok
Lelőhely adatok
Lelőhely azonosítója
715
Vezető régész, résztvevők, szakmai felelősök, intézmények
Dokumentáció
magyar
További lelőhely adatok
Szerző Cím Dokumentációt készítő intézmény Bibliográfia / Jelzet Kelte Jelleg
Szatmári Imre Az MRT 11. kötetének (Gyula és környéke) terepjárási jegyzőkönyvei és anyagmeghatározásai. KÖH 600/1076/2005. Adattári dokumentum
Szatmári Imre Jelentés a Doboz, Geszt és Gyula környékén végzett topográfiai terepbejárásról BMM Rég. Ad. Adattári dokumentáció
Jelenség Kor Leírás Forrás
Telepnyom (felszíni) középkor Árpád-kor - Két nagyon kopott, díszítetlen oldaltöredéket és egy egyszerű fenékdarabot anyaguk alapján Árpád-korinak határoztunk meg. Az MRT 11. kötetének (Gyula és környéke) terepjárási jegyzőkönyvei és anyagmeghatározásai.
Telepnyom (felszíni) őskor késő bronzkor - Gáva-kultúra - Közepes mennyiségű, kézzel formált, kerámiazúzalékkal és homokkal soványított, világosbarna, és szürke színű oldaltöredék köthető a Gáva kultúrához. A leletanyagban előfordulnak külső felületükön fekete, belső felületükön világosbarna színű oldaltöredékek, kihajló peremtöredék, benyomkodással tagolt, rátett bordadíszes és kúpos, árkolt bütyökkel díszített oldaltöredék is. Az MRT 11. kötetének (Gyula és környéke) terepjárási jegyzőkönyvei és anyagmeghatározásai.
Telepnyom (felszíni) római kor szarmata - A lelőhely anyagának túlnyomó része a szarmata korba tartozik. A közepes mennyiségű anyagra a matt edényfelület jellemző. Előfordul a világos- és középszürke, korongolt áru. Emellett kevés téglaszín, korongolt lelet van, ezek között megemlíthető egy duzzadt peremű, gömbös testű edény töredéke, egy kisméretű hombárnak a "T" pereme, egy nagyobb korsónak az oldaltöredéke, valamint egy másodlagosan halvány téglaszínre égett, eredetileg világosszürke, duzzadt peremű, vállban tagolt, bikónikus tál töredéke. A szürke tálak közé tartozik egy behúzott duzzadt, és kifelé is megvastagodó peremű, nyomott félgömbös tálnak a pereme, valamint egy egyenes peremű tálnak a peremtöredéke. Egy nagy, szürke hombár alj erősen töredezett állapotban és egy másik világosszürke, sávosan átégett, igen kopott hombár szürke feneke szintén megtalálható az anyagban. Emellett jelentkezik a kézzel formált, illetve a kézi korongolt, csillámos, szemcsés soványítású áru is a telepen, valamint egy kicsit homokos soványítású fazék, amelynek a vállán körbe körömbenyomásos sor látszik. Kr. u. 4. sz. Az MRT 11. kötetének (Gyula és környéke) terepjárási jegyzőkönyvei és anyagmeghatározásai.
Tevékenység Vezető Szakfeladatot végző intézmény Dátum Engedélyszám Kelte
Terepbejárás Szatmári Imre 1994.12.31.
LiDAR felmérés 2018.02.27.
Letölthető dokumentációk

Az oldalról letöltött adatokat megfelelő hivatkozással szabad csak felhasználni.
Hivatkozás módja: Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázis, https://archeodatabase.hnm.hu/hu/node/7158, 2025. április 3.