Sarkad, Ebes, csatornapart

A lelőhely adatai a Miniszterelnökség központi közhiteles hatósági nyilvántartásából származnak.

Névváltozatok
Ebes, csatornapart
Lelőhely adatok
Lelőhely adatok
Lelőhely azonosítója
50850
Vezető régész, résztvevők, szakmai felelősök, intézmények
Korszak
Alkorszak
Kultúra / népesség
Fázis
Dokumentáció
magyar
További lelőhely adatok
Szerző Cím Dokumentációt készítő intézmény Bibliográfia / Jelzet Kelte Jelleg
Szatmári Imre Az MRT 11. kötetének (Gyula és környéke) terepjárási jegyzőkönyvei és anyagmeghatározásai. KÖH 600/1076/2005. Adattári dokumentum
Jelenség Kor Leírás Forrás
Telepnyom (felszíni) szarmata A lelőhely anyagának túlnyomó része tartozik a szarmata korba. Vastag falú, szürke, korongolt hombártöredékek mellett megtalálhatók a téglaszín, korongolt edénytöredékek, a szürke, korongolt, jól iszapolt, kisebb edények töredékei, a kicsit kavicsos soványítású, kézzel formált edények töredékei, a kavicsos soványítású, gyorskorongolt, vékony falú és a csillámos, szemcsés soványítású, kézi korongolt házikerámia is. A hombárok peremszilánkjai vízszintesen kihajló, "L" profilú darabok. Van egy korsó perem- illetve nyaktöredék, ahol a lefelé öblösödő, körte testű korsónak a duzzadt pereméből indul ki a kör keresztmetszetű fül töredéke. A hombárok között a nagyon vékony falú, vágott fenekű és a fenéken alul, középen kicsit benyomott fenéktöredék típusok fordulnak elő. Egy nagyon nagyméretű, kívül-belül téglaszín, sötétszürke törésű, korongolt, igen kopott, nagy tálnak a mélyen öblösödő hasi része található még az anyagban, valamint egy kézzel formált fedő töredéke. A csillámos, szemcsés soványítású, korongolt kerámia közül megemlítendő egy fazéktöredék, amelynek a külső felülete fekete, a belső barnássárga, külső felületén széles, vízszintesen futó, fésűs, bekarcolt vonaldísz látszik, kilencfogú fésűvel bekarcoltan. A csillámos, szemcsés soványítású fazéktöredékek közül a vágott fenéktöredék mellett a kihajló és duzzadt peremű, kisméretű, gömbös testű edények töredékei említendők meg. Kr. u. 4. sz. utolsó harmada-5. sz. eleje. Az MRT 11. kötetének (Gyula és környéke) terepjárási jegyzőkönyvei és anyagmeghatározásai.
Tevékenység Vezető Szakfeladatot végző intézmény Dátum Engedélyszám Kelte
Terepbejárás Szatmári Imre 1995.12.31.

Az oldalról letöltött adatokat megfelelő hivatkozással szabad csak felhasználni.
Hivatkozás módja: Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázis, https://archeodatabase.hnm.hu/index.php/hu/node/10684, 2025. április 26.