Hallstatt típusú kerámiák egy szkíta településen. Import-e az importnak vélt kerámia?

Nagytarcsa–Urasági dűlő több korszakú lelőhelyén többek között egy vaskori szkíta (Vekerzug kultúra) telep is előkerült, ahol a dunántúli Hallstatt kultúra kerámiái is jelen voltak. Az utóbbiak a formai jegyeik alapján importnak tekinthetők a lelőhelyen.

A lelőhelyről Vekerzug és Hallstatt típusú kerámiák petrográfiai vizsgálatát végeztük el, valamint a kerámiák nyersanyagát az MTA Izotópkutató Intézetével együttműködésben lézer ablációs induktív csatolású plazma tömeg spektrometriai vizsgálatnak vetettük alá. A kerámiák kiégetési hőmérsékletét az MTA Földtani és Geokémiai Intézetével együttműködésben röntgen pordiffrakciós vizsgálattal elemeztük.

Vizsgálataink megerősítették, hogy a vaskori településen talált kerámiák többségét helyben készítették. Továbbá valódi import edényeket is azonosítottunk, ami alátámasztja, hogy a két kultúra kereskedett a kerámiákkal. Az összetétel elemzésből az is kiderült, hogy a nagytarcsai fazekasok Hallstatt formákat is másolhattak. A kerámiák nyersanyag-összetételének sokszínűsége és formai jegyeik változatossága azt is mutatja, hogy a lelőhelyen több műhely is működhetett egy időben. Tekintettel arra, hogy a fazekasok az egyes edénytípusokat saját, jól bevált módszereik szerint készítik el, az eltérő nyersanyagok és soványítóanyag eltérő mintát követő fazekasokra utalnak, vagyis több féle kerámiakészítési hagyománnyal számolhatunk.

Kreiter Attila, Czifra Szabolcs, Széles Éva, Tóth Mária, Viktorik Orsolya

A nagytarcsai kerámiavizsgálati eredmények megtekinthetők az MNM Régészeti Adatbázisában a természettudományos vizsgálatok alatt: http://archeodatabase.hnm.hu/hu/node/983