Sarkad, Écsi-dűlő, faluhely

A lelőhely adatai a Miniszterelnökség központi közhiteles hatósági nyilvántartásából származnak.

Névváltozatok
Écsi-dűlő, faluhely
Lelőhely adatok
Lelőhely adatok
Lelőhely azonosítója
50701
Vezető régész, résztvevők, szakmai felelősök, intézmények
Dokumentáció
magyar
További lelőhely adatok
Szerző Cím Dokumentációt készítő intézmény Bibliográfia / Jelzet Kelte Jelleg
Szatmári Imre Az MRT 11. kötetének (Gyula és környéke) terepjárási jegyzőkönyvei és anyagmeghatározásai. KÖH 600/1076/2005. Adattári dokumentum
Jelenség Kor Leírás Forrás
Telepnyom (felszíni) szarmata A lelőhelyen szürke és téglaszín, korongolt edénytöredékek jellemzik a szarmata kort. A szürke, korongolt edénytöredékek egy része másodlagosan téglaszínre égett. Ilyen anyagból készült egy kör keresztmetszetű korsófül, valamint egy talpkorongos fenekű, talpkorong felett öblösödő, nagyobb tálnak a töredéke. Egy téglaszín, korongolt, kihajló peremű korsónak a perem- és nyaktöredéke is megtalálható az anyagban. Kr. u. 2-3. sz. Az MRT 11. kötetének (Gyula és környéke) terepjárási jegyzőkönyvei és anyagmeghatározásai.
Falu késő középkor A késő középkori leletanyag a leggazdagabb és a legbőségesebb. Változatos színű (drapp, barna, szürke illetve ezek különböző árnyalataival jellemezhető) és anyagú (szemcsés soványítású vagy egészen finoman iszapolt) edénytöredékek sorolhatók ide. A nagyon sok, kisebb-nagyobb űrméretű edényből származó, leggyakrabban profilált peremek mellett (rajz 6 db-ról) néhány fedőperem (rajz) is előkerült. Egy sárgás színű, a szélén és belső felületén haragoszöld mázzal bevont tál- vagy tányérperem (rajz), valamint egy hasonló anyagú, de a szélén és a belső oldalán világosbarna mázzal borított peremtöredék külön érdemel említést. Két összeszűkülő, illetve bordásan kiszélesedő korsónyak mellett az oldaltöredékek közül néhány darab díszítéseivel is felhívja magára a figyelmet. Sárgásfehér vagy világosbarna alapon barna és vörösesbarna, sávos festésű darabok tartoznak ezek közé, illetve egy kékesszürke alapon, szintén vörösesbarna vonalas festés, vékony falú oldaltöredék. A többit bemélyített vízszintes, párhuzamos árkok díszítik. Az anyagban a kései, szürke színű, fényezett felületű, török korinak tartott darabok is előfordulnak. A sok, díszítetlen oldaltöredéket szintén nagy számban előkerült fenéktöredék egészíti ki. Összesen hét darab fedőgombot találtunk, valamennyi profilált, szélük függőlegesen körbe vágott vagy egyszerűen elkeskenyedő. A fültöredékek többsége szürke színű, széles, középen függőleges árokkal tagolt, lekerekített darab. Leginkább korsókhoz tartozhattak. Egy közvetlenül az edény pereme alól indult. A világosbarna színű, hasonló formájú fültöredékek között egynek a közepét bekarcolt függőleges, szaggatott vonalakkal, egy másikat pedig szintén függőleges, folytonos vonallal díszítették (rajz 2 db-ról). Egy világosdrapp, szemcsés anyagú fültöredéken vörösesbarna, festett vonalak figyelhetők meg. Egy aljtöredék talán pohár alakú kályhaszemhez tartozott, egy másik oldaltöredék pedig - a korongozásnyomokból ítélve - négyszögletes szájú, tál alakú kályhaszem része lehetett. Biztosan ilyen, tál alakú kályhaszem egyenesen levágott peremtöredéke volt egy vörösesbarna színű kerámiadarab. Két kisebb, mázatlan kályhacsempe-töredéket is találtunk. A világosbarna színű a csempe lapos léckerettel határolt szélének darabja. Az előlapból csak egy domború körív s annak belső oldalán ugyancsak domború bordákból álló küllőminta részletei maradtak meg. A küllők közén a csempelapot áttörték. A hátoldalra csak az előlap szélén látható széles ragasztásnyomból lehet következtetni. (rajz) A másik, szürkésbarna színű kályhacsempe-töredék leginkább a csempe vízszintes és függőleges bordákkal díszített pártázatának darabja lehet. Szélein mindenütt törésfelület látszik, hátoldalán pedig a csempelap negatívba nyomkodásának jelei figyelhetők meg. (rajz) Az MRT 11. kötetének (Gyula és környéke) terepjárási jegyzőkönyvei és anyagmeghatározásai.
Templom középkor A középkori település templomának helyén több jellegzetes anyagú, pelyvás soványítású, részben habarcsos tágladarabot gyűjtöttünk, melyek a templom falazóanyagára utalnak. Az MRT 11. kötetének (Gyula és környéke) terepjárási jegyzőkönyvei és anyagmeghatározásai.
Templom körüli temető középkor A templom körüli temető sírjaiból származik a gyűjteményünkben található néhány hosszúcsont és koponyadarab. Az MRT 11. kötetének (Gyula és környéke) terepjárási jegyzőkönyvei és anyagmeghatározásai.
Tevékenység Vezető Szakfeladatot végző intézmény Dátum Engedélyszám Kelte
Terepbejárás Szatmári Imre 1994.12.31.
Terepbejárás Szatmári Imre 1995.12.31.

Az oldalról letöltött adatokat megfelelő hivatkozással szabad csak felhasználni.
Hivatkozás módja: Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázis, https://archeodatabase.hnm.hu/index.php/hu/node/9379, 2025. április 26.