Avar kerámiatechnológia az Árpád-korban?

„Az átalakulás évszázadai – települési struktúrák, települési stratégiák a Kárpát-medence központi részein a 8-11. században” elnevezésű OTKA (NK 104533) program keretében Árpád-kori kerámiákat vizsgáltunk Kecskemét-Peczek és Tolna-Mözs, Csádés földek (TO02) lelőhelyekről. Célunk az volt, hogy információt kapjunk az Árpád-kori kerámiakészítésről, a kerámiakészítéshez felhasznált nyersanyagokról és a kerámiakészítés szervezettségéről.

A vizsgálatok alapján nincs egyértelmű kapcsolat a nyersanyagok/soványítás és az edénytípusok között, mivel a két legjellemzőbb vizsgált kerámia típus (bogrács és fazék) többféle nyersanyagból, soványítással és soványítás nélkül is készültek. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a vizsgált lelőhelyeken nem volt fejlett és szervezett a kerámiakészítés, mint amilyenről az avaroknál már korábban beszámoltunk. Ezek az eredmények ugyanakkor jól illeszkednek más Árpád-kori lelőhelyekről végzett vizsgálati eredményekhez.

Mindkét lelőhelyről vizsgáltunk olyan kerámiákat, amelyek egyedi nyersanyagúak. Ami különlegessé teszi ezeket a kerámiákat az az, hogy nyersanyagukat gondosan előkészítették majd egységes szemcseméretű homokkal soványították, ezt az egyenletes szemcseméretet feltételezhetően szitálással, esetleg ülepítéssel érhették el. Régészeti szempontból ez azért érdekes, mert korábban az Árpád-korból nem ismertük ezt a technológiát, ugyanakkor az Árpád-kori kerámiatechnológia lehetséges előzményeit figyelembe véve az avar kerámiakészítésben megfigyelhető ez a technológia. A dunaszentgyörgyi avar temető kerámiai között figyeltünk meg ilyen technológiát. A nagy kérdés tehát az, hogy tényleg van-e és milyen kapcsolat van az avar és Árpád-kori kerámiakészítés között? Erre még nehéz és korai is lenne válaszolni, de mivel ez egy nagyon izgalmas kérdés, ha új eredményeink születnek, azokról is beszámolunk.

Kreiter Attila, Petkes Zsolt, Takács Miklós, Skriba Péter, Pánczél Péter

A kecskeméti, Tolna-mözsi és dunaszentgyörgyi kerámiavizsgálati eredmények megtekinthetők az MNM Régészeti Adatbázisában a természettudományos vizsgálatok alatt:

http://archeodatabase.hnm.hu/hu/node/1990

http://archeodatabase.hnm.hu/hu/node/1627

http://archeodatabase.hnm.hu/hu/node/1617