Hogyan készültek a grafitos fényezésű kerámiák a késő bronzkorban?

A késő bronzkorban (Kr.e. 1300-800) és a kora vaskorban (Kr.e. 800-450) a Kárpát-medencében nagyon elterjedtek voltak az ún. grafitos fényezésű kerámiák. Ezek a kerámiák fekete, fényes megjelenésűek, úgy néznek ki, mintha fémedények lennének; elsősorban asztali/dísz kerámiákat készítettek ilyen módon, vagyis presztízsértékük lehetett. A grafitos fényezéssel valószínűleg tényleg fémedényeket utánozhattak.

Annak ellenére, hogy a grafitos fényezésű kerámiák régóta ismertek, szisztematikus vizsgálat nem történt arra nézve, hogy hogyan is készülhettek ezek a kerámiák. Ezért, úgy döntöttünk, hogy megoldjuk ezt a rejtélyt, ami oly régóta foglalkoztatja a régészeket és terveztünk egy kísérletsorozatot, amellyel megpróbáltuk rekonstruálni a készítésmódjukat.

Volt néhány ötletünk arra, hogy hogyan is készülhettek, ezért 27 kerámia modellt készítettünk, amelyek felületét különböző módon kezeltük, grafitoztuk és égettük ki. Az a minta hasonlított a legjobban a grafitos fényezésű régészeti kerámiákra, amelyet kissé nedves állapotban (ún. bőrkemény) finomra porított grafitporral vontunk be, kaviccsal fényeztük, majd ún. redukált körülmények között égettük ki. Az eredmény gyönyörűen csillogó fémes hatású tárgy lett.

Több kísérleti darabot és a Tiszaburáról származó késő bronzkori grafitos fényezésű kerámiákat pásztázó elektronmikroszkópos vizsgálatnak vetettük alá az ELTE Kőzettan-Geokémiai Tanszékén, hogy összehasonlítsuk a grafitos bevonatukat. A mérések alátámasztották, hogy a késő bronzkori kerámiák grafit bevonata valóban a leírt módon készülhetett.

Rejtély megoldva.

Kreiter Attila, Czifra Szabolcs, Bendő Zsolt, Egri Imre Jánosné, Pánczél Péter, Váczi Gábor

A grafitos kísérlet eredményei sok-sok képpel megtekinthetők az MNM Régészeti Adatbázisában a természettudományos vizsgálatok alatt: http://archeodatabase.hnm.hu/hu/node/930